Haber

Yunanistan, Sudan’daki vatandaşlarının tahliyesi için uçaklarını Mısır’a konuşlandıracak

Dendias, Sudan’da ordu ile Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda mahsur kalan Yunan vatandaşlarının tahliye operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uçaklar ve askeri işçiler hazır olacak

Dendias, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in kararıyla Mısır’da tahliye operasyonlarına katılmak üzere Yunan Hava Kuvvetlerine ait askeri nakliye uçakları ve askeri personelin hazır tutulduğunu bildirdi. “İki haftadır şiddetli çatışmaların yaşandığı Hartum’da vatandaşlarımız mahsur kaldı. Hükümetin ilk andan itibaren önceliği Yunan vatandaşlarının güvenliği ve korunmasıdır.”söz konusu.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 400’den fazla insan hayatını kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

camasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu